Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Kartta-kuvia

Started by SR-KI, January 29, 2004, 23:19:11

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

SR-KI

Onko kellään linkkejä tai muuten vaan tietoo mistä sais tarkkoja tai ei-niin-tarkkoja kartta kuvia raippaluodosta tai muuten vaan vaasan lähisaaristosta..
Olisin ikionnellinen :D

Mikko_-Procyon-

Henri Poincare: "Tiede on faktoja; aivan kuten talot tehdään kivistä on tiede tehty faktoista; mutta kivikasa ei ole talo eikä kokoelma faktoja ole välttämättä tiedettä."

http://kalassa.net/mikkoprocyon/

zika

hae fantoysta merikartta!löytyy eri alueita,noin 40 euroa kartta.

Pikeperchman

Olen Zikan kanssa samaa mieltä: jos aikoo tosissaan kalastaa Vaasan alueella, kannattaa investoida merikorttisarjaan Merenkurkun alueesta (merikortteja lähes koko ent. Vaasan läänin rannikolta Sideby:stä Kokkolaan). Ko. sarjaa myydään Fantoy:ssä 50 €:lla. Siitä löytyy vielä tarkennettuja (isonnettuja) merikortteja useilta alueilta, mm. Vaasan edusta - Raippaluoto.

Ainoa puute on ettei ko. sarja kata Revöfjärden:ä, siitä löytyy vain topografikartta ilman veden syvyysmerkintöjä.

Jigimies

Missä toi Revöfjärden muuten sijaitsee?? kävin viikonloppuna ku mennää siitä raippaluodon sillan yli ja ajetaan jonkun matkaa ku tulee se silta niin mentiin siitä sillasta vasemalle porukkaa siellä riitti joku 15-20 henkeä, onko tämä paikke se Revöfjärden??

Pikeperchman

Jigimies, olet hyvin todennäköisesti ollut juuri Revöfjärdenillä.

Kertaan kuitenkin: ajetaan Raippaluodon sillan yli ja jatketaan suoraan ohi R-luodon kylän vielä n. 5 km. Tullaan penkereelle, josta näkyy merta molemmin puolin ja mennään samalla pienemmän sillan (Björköbyn silta) yli. Sillalta menosuunnassa vasemmalla näkyy Revöfjärden. Auto on hyvä jättää parkkiin  parkkipaikalle, joka on n. 500m:ä sillan jälkeen. Vain tie ylittämällä on suora pääsy Revöfjärdenille.

Mielestäni kannattaa kävellä suoraan keskelle selkää n. 2 km:ä siten, että saari/luotoryhmä näkyy takavasemmalla ja aloittaa kalastus.

Alue ei ole mikään helppo kalastettava, koska syvyys vaihtelee 4 - 6 m:in eikä selviä kiintopisteitä tahdo löytyä. Kuitenkin voit osua ahvenparveen, jossa isoimmat yksilöt ovat yli 500g:n kokoisia, isompiakin. Pohjalaisessa oli muutama viikko sitten juttu pilkkijästä, joka oli saanut lähes 2 kg:n ahvenen tältä alueelta.



Jigimies

Juu olin siellä lauantaina.. oltiin siellä joku 3 tuntia ei mitään. Joku mies sai hauen. Tosi vaikea paikka pilkkiä.. eri asia jos paikkoja tietäis. Pitäis olla kiikari mukana niin vois vakoilla saako muut mitään  ;). Käytiin sitten lillöössäkin
(5 kilometriäs köklottiin päin sitte siinä tulee semmoinen kala viita juttu on vissiin keltainen) sieltä 6 ahventa suurin joku 120g.. eli aika heikosti. Mutta eiköhän sieltäkin kalaa rupee tulemaan ku kunnon kutu alkaa.. varmaan joskus maaliskuus rupee olemaan porukkaa..ja kalaa toivottavasti..

SR-KI

Käytiin torstaina revofjärdenillä kalassa.. siinä punasen mökin kohdalla.. muutama isompikin yksilö (300-500g), muuten aika tasasta 200g ahventa.. Hieno ilma suosi, mut olis saanu tuulla vähä vähemmän.. Kaippa sieltä tulee oikeen kunnolla sitä kalaa, ku siellä oli noin 20 henkee kalassa, ja lisää tuli sitä mukaa ku toiset lähti pois..

Anonymous

Tuli kans käytyä vkoloppuna Revöllä, huonosti otti appura. Missäpäin tämä punainen mökki on? Minnepäin tulisi silloilta lähteä? Näin kyllä useampiakin punaisia mökkejä, mutta porukka oli kyllä tasaisesti ympäri selkää..

Pikeperchman

kungen,

Katso vastaukseni 24.2. Ko neuvolla pääset ainakin alkuun.

Joka tapauksessa alue on vaikeasti kalastettava, koska selviä kiintopisteitä ei ole ja sen on tasaisen syvää (4 - 6 m).

Läjä

Quote
Käytiin torstaina revofjärdenillä kalassa.. siinä punasen mökin kohdalla.. muutama isompikin yksilö (300-500g), muuten aika tasasta 200g ahventa.. Hieno ilma suosi, mut olis saanu tuulla vähä vähemmän.. Kaippa sieltä tulee oikeen kunnolla sitä kalaa, ku siellä oli noin 20 henkee kalassa, ja lisää tuli sitä mukaa ku toiset lähti pois..


Onko toi paikka nyt sitten se mikä on sellaisessa pienenssä saaressa ja siinä on karikkoa ympärillä taisi siinä olla muutama pikku saarikin vielä olenko oikeassa paikassa jos puhut siitä punaisesta mökistä


OLtiin sielä viime torstaina ja tosi kurja keli oli mutta kalaa tuli jonkun verran sain 3kg ahventa ja kaveri sai 2 haukeee toinen oli 1.7kg ja toinen 2,1kg oli poijaat aika suoritus 0.12mm siimalla

kalastan_kaikkea