Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

haukiperuke

Started by peltopyy, May 27, 2005, 15:11:44

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

peltopyy

Kertokaahan että mikä sopii mielestänne parhaiten perukkeeksi hauen perhokalastuksessa. :oops:   :wink:

Deathis

Kyllä uskaltaisin suositella kevlaria.Perus haukiperuke perhokalastuksessa.

peltzi

kokeileppa kaupoista saatavaa predator perukelankaa, itselläni ainakin toiminut hyvin

asdfg

Quote from: peltopyyKertokaahan että mikä sopii mielestänne parhaiten perukkeeksi hauen perhokalastuksessa. :oops:   :wink:

Visionin hard mono toimii oikein hyvin ja saa solmutkin sidottua näppärästi

Pete

Olin tuossa Brandön hotellin (Gulvivanin) lahdella heittelemässä perholla haukia. Perukkeeksi olin laittanut kavereiden kehumaa juuri tätä HardMonoa.
Hyvin se perukkeen oikaisee ja siihen on helppo solmia solmuja, MUTTA, heitin siihen juuman rinteeseen, ja sellainen 5-6 kilon kala tuli ja vetäs sen perukkeen laakista poikki. Ei vetämällä tms. vaan peruke kävi hampaissa ja se oli sillä selvä. Laakista poikki.
Se olikin viimeinen kerta kun HardMonoa on itselläni ollut käytössä. Nykyään Predator tai vastaava perukkeena.

Voipi olla, että oli vain huonoa tuuria, mutta se riitti minulle siitä perukemateriaalista.