Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

väri valinnoista...

Started by ahvena(ko), September 24, 2005, 16:22:36

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ahvena(ko)

Eli siis minkä värinen uistin(vaappu)olisi hyvä melko puhtaassa vedessä? :?:  :?:
Fiat,todellinen peto,susi jo syntyessään

kaivo

Lisätietoja tarvitaan, jotta vastaaminen olisi mahdollista: Mikä on tavoiteltava kalalaji? Sisävesi vai meri? Veden väri? (ruskeakin vesi voi olla puhdasta). Mitä pikkukalaa vesistössä on? Jne.

ahvena(ko)

on siel reilusti ahventa ja haukeeta yrittäisin ja järvi on
Fiat,todellinen peto,susi jo syntyessään

kaivo

Hyvä lähtökohta petokaloille on tarjota järven saaliskaloja jäljitteleviä värejä. Tarkoittanet "puhtaalla vedellä" kirkasta vettä? Kirkkaassa vedessä voisi olla hyviä perusvalintoja ahvenväri sekä siniselkäinen, hopeakylkinen vaappu, joka matkii särjensukuisia pikkukaloja. Lisäksi pakissa kannattaa aina säilyttää ärsytysvärejä siltä varalta, etteivät luonnonvärit oikein kelpaa. Mielestäni yleispäteviä ärsyvärejä ovat esim. ambulanssi (oranssi selkä-kultaiset kyljet), papukaija (vihreä selkä + punaista ja keltaista) sekä Fire Tiger (periaatteessa sama kuin papukaija, mutta yleissävy räikeämpi + mustat selkäjuovat).

Ja kannattaa toki tarjota kaloille muitakin uistintyyppejä kuin vaappuja. Varsinkin rannalta heittelijälle lusikat ja lipat ovat usein (ei toki aina) kätevämpiä käyttää kuin vaaput jo helpomman heitettävyytensäkin takia, ja selviävät vesikasveistakin paremmin. Varsinkin ahvenelle lipat ja jigit ovat useimmiten vaappuja tehokkaampia. Hauelle peruslusikat tyyliin Räsänen, Krokodil, Professor jne. ovat helppoheittoisia ja uivat sopivasti metrissä-parissa normaalikelauksella.