Ovatko uistimet mielestäsi liian kalliita?

Started by lape89, April 16, 2006, 13:46:35

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lape89

Haluaisin tietää mielipiteenne uistinten hinnoista. Ovatko uistimet liian kalliita?

Omasta mielestäni lipat ovat ihan kohtuu hintaisia mutta lusikat ja vaaput liian kalliita. Varsinkin laatu vaappujen hinnat ovat liian korkeat minulle joten en niitä paljon ostakkaan. Kymppi kun on iso raha opiskelijalle.

lohen pyytäjä

joo ohan esim:rapalan vieheet kallittaa (hooh hoh) niitä pitäs halven ta 3euroa! :x
Kalaan aina kun vain ehtii.;)

perza

Rapalat, stormit ym. halpa vieheet ei ole mielestäni nin hirveän kalliita...noitahan saa n. 5-6€ kpl melekin vaappu kun vaappu.
nämä käsintehdyt esim. sepen tuuri, lappia ja merimetso ovat mielestäni vähän kalliita mutta ymmärtäähän sen kun vaaput ovat kuitenkin käsityönä tehtyjä ja niistä pitäisi koittaa saada vielä elantokin, joten kyllä minä sen 10€ maksan hyvästä käsityönä tehdystä vaapusta kun kahdesta massatuotanto vaapusta.


Perza vaaput ja tasurit kalastukseen kätevästi netistä!  www.perza-vaaput.com

sale uistin

ENT.jättihaukimanniskan.piti vaihtaa nimeä

Haspeli

Taitaa tuo uistinten hinta vaihdella aika paljon ostopaikoissa. Ainakin meillä rapalan vaaput maksaa sen 8-10 euroa. Kyllähän se merkki maksaa vähän mutta tulee niilla kalaakin.

Peksim

No eihän uistinten hinnat ole koskaan tarpeeksi halpoja! Jerkkien hinnat itselleni hieman liian kovia kylläkin, no onneksi alkaa löytymään halvempiakin yksilöitä, kuten nyt mm. Westiniltä.
Kymppi raappalan vaapuista on mielestäni täysin liikaa! Laatu ei kuitenkaan ole niin mahtavaa.. Kun tulisi takaisin shallow Fat rapit ja jotkut huskyt niin kyllä niistä tuon 10€ vielä maksaakin! Käsityö ja laatu maksaa, sen takia kunnolliset käsityönä tehdyt vaaput maksavat ja kalastajat ovat valmiita maksamaan enemmän hienoista ja omaperäisistä vieheistä. Vaikka niissä näkyykin pieni kädenjälki(pakko näkyä, muuten ei käsintehtyä)...
"Elämä edessä tukka takana"- Marko Kiprusoff

Haspeli

Quote from: -Kalamies- on April 16, 2006, 23:29:01
Kymppi raappalan vaapuista on mielestäni täysin liikaa! Laatu ei kuitenkaan ole niin mahtavaa..
Minun mielestä laatu on ihan hyvää näissä CountDowneissa. Kun osaa vain valita oikean värin oikeaan aikaan, niin saa aikaan ihmeitä. Itse sain viime kesänä lohta ja taimenta hauen lisäksi, kyseisillä vaapuilla.

kaivo

#7
Merkkiuistinten korkeampi hinta johtuu samoista tekijöistä kuin minkä tahansa merkkituotteiden: parempi laatu ja korkeampi kysyntä. Ostaessaan vaikkapa kotimaisen tunnetun vaapun tietää aika varmasti etukäteen, mitä saa: siististi viimeistellyn, koeuitetun ja paketista otettaessa vähintään kohtalaisesti kalastavan vieheen. Miksi kauppiaat edes alentaisivat hintoja, kun merkkivieheitä menee kaupaksi muutenkin?

Kopiouistimet muistuttavat esikuviaan päällisin puolin, mutta halvemmista tuotantokustannuksista johtuen laaduntarkkailu on väljempää. Koukut ovat usein heikkolaatuisia, pintakäsittelyssä ja vieheen uinnissa saattaa olla ongelmia. Tämä ei tarkoita sitä, etteikö halpakin viehe voi olla hyvä, mutta verrattaessa kalliimpaan riski saada heikkolaatuinen yksilö on suurempi.

Kalastavuuseroja on silti erityisesti puuvaappujen suhteen kaiken hintaisissa vieheissä, merkistä riipumatta.

Kalkkuna

Nilsmasterit on kyl iha liian kalliita, vaikka niita kyl tulee ostettua. Esimerkiksi joistain 15 cm nilsuista saa maksaa jo 15 egee, mikä on ihan ryöstamistä.Mutta lipat ja lusikat iha OK hintaisia.

FisherManne

Minun mielestäni uistimet ovat aivan järjettömän hintaisia!Yksikin pahempi pohjatärppi,niin:"Hups!Sinne
meni taas 10€!."Siksi suosinkin halvempia vieheitä,sidon liitsit itse ja olen kova jigittelijä.
On älytöntä,kun miettii,että yhdestä viiden sentin mittaisesta tasapaksusta puupulikasta saa pulittaa sen 10€!
Eivät tietysti kaikki vieheet ole kalliita.Sellaisia alle 7€ uistimia pitää jo kohtuuhintaisina.
Syksyllä on hyviä uistintarjouksia(-50-70%),joita käytän törkeästi hyväkseni ja koitan ostaa koko kauden vieheet
kerralla.

daiwa2

Ennenkun rupeatte haukkumaan uistimia ylihintaiseksi niin ottakaa selvää mitä eri työ vaiheita siinä on.Varsinkin käsityövaapusta maksaa hyvin mielin vielä sen 20€, kun ottaa huomioon kuinka monta tuntia yhden vaapun takia joutuu työtä tekemään.Ja pitää perinteistä käsityötä kannattaa.Joku kuukausi sitten ei olisi tullut pieneen mieleenkään ostaa jotain 10 € uistinta joka saattaa mennä ekalla heitolla pohjaan tai kala viedä.Kun sitten aikanaan rupesin tekemään vaappuja juuri sen takia että ne maksavat kaupassa paljon, niin järkytyin työn määrästä.Nykyään ymmärrän todella hyvin mihin noi "kalliit" hinnat perustuu.Yrittäkääpä itse elää uistinten valmistuksella.Moni lyö siinä vaiheessa hanskat tiskiin ja lähtee tekemään jotain muuta kannattavaa työtä

Tietysti Rapalan vaaput ovat suhteellisesti ylihinnoiteltuja työmäärään, mutta yritys sekin on muitten joukossa ja yrityksen tehtävänä on tuottaa voittoa ja tarjota työtä ihmisille.Ja ei rapala tietääkseni tee mitään hirveän suurta voittoa vaikka onkin yksi suurimmista valmistajista.Ja noista suurten valmistajien hinnasta menee joku 2-3€ kaupalle aina per/vaappu.Joten toiivon että käsityötä kannatetaan jatkossa ja uistinte valmistus ei siirry  massatuotantoon jolloin laatu ja  uistimen yksilöllisyys häviää pikkuhiljaa.

Ja noista halppis kopiovaapuista sen verran että ne saa jättää suoraan kauppaan.Erittäin raukkamaista kopioida jonkun vaappu jolla joku muu yrittää elättää itsensä.Jos firmalla ei ole rahaa palkata omia suunnittelijoita ja kunnon valmistuskustannuksia jolla saadaan uistimiin laatua, niin menköön sitten vaikka konkurssiin kyseinen firma.


www.kalassa.net/daiwa2

Kalassanet Ry:n kalastusseuran puheenjohtaja

okuma

halvat vieheet ovat yhtä hyviä kun rapalat pitää vaan oppia uittamaan niitä kalastavasti
mutta kyllä rapalat hyviä on mutta nii saa***an kalliita
kalamies on kalamies!!

Teukkka

liian kalliita,halppis uistimet menee vielä.. :roll:mutta jos niillä mukamas sitte kans kalaa saa ni mikäs siinä.. :|
Kalastus sivuni,käyhän kattoos ja rekisteröidy samalla foorumille!

_ussi

Tekijälle mielellään maksaa, mutta sen mitä kauppa vetää välistä pienempien valmistajien uistimista on kylmää rahastusta!

Haspeli

Olen huomannut että kalleissakin vieheissä on suuria hintaeroja eri myyjien välillä. Uistin voi maksaa 13 euroa, kun taas toisessa paikassa sama uistin maksaa 7 euroa. Tiedä sitten onko niillä mitään eroa?  :roll:

lauri.sinisalo

tuskin on mitään eroa jos on sama valmistaja...    toiset jotenkin pystyy myymään ne halvemmal   vaan en tiedä miks.

onhan noil uistimil hintaa, mutta on kalastus niin kiva harrastus et pitää siihen laittaa rahaakin  :-) :-) :-)
no se on vaan mun mielipide  :roll: :roll: :roll:
Tereve vaan kalastajille

repe sorsa

aivan liian kalliita varsinki merkkiuistimet...  :x

esal

Rapalat on kyllä aika kalliita, mutta Ei millään Stormeilla kyllä kalaa tule.

the juQ

kyllähän nou kaliita ovat (kuusamon)   10 euroo lusikasta aiaiaia kun on kalista
Kun han kalaa tulee.......

FisherManne

Quote from: esal on May 18, 2006, 20:12:37
Rapalat on kyllä aika kalliita, mutta Ei millään Stormeilla kyllä kalaa tule.

Pakko sanoa oma mielipiteeni,että omasta mielestäni Stormilla on todella hyviä vaappuja ja
jigejä,varsinkaan Suspeja ei ole omassa kalaporukassani vielä yksikään Rapakala peitonnut.

samu_88

Nyky päivän uistimet ovat liian kalliita ja nehän vissiin tehään koneellisesti.
Mutta halvimmalla pääsee jos tekee itse uistimia esim. vaappuja
Noin tulee halvemmaksi ja oma tekemä on aina oma tekemä eli paras.
:roll: :wink:

Ospa|

Eivät ne niin hirveän kalliita ole.


Sellaisia hintoja niillä on että raskii ostaa.

rollo

toisille 5-10 euroa on kallis toisille halpa
ja ainahan harrastuksiin rahaa menee

tosin kilohinta on kyllä melkoinen vertaa sitä mihin tahansa




esal

JOo  lipat on ihan kohtuuhintaisia, mutta vaaput ja lusikat kalliita varsinkin Rapalat. Mutta ainahan voi tinkiä.

Haspeli

Quote from: rollo on June 05, 2006, 16:31:57
toisille 5-10 euroa on kallis toisille halpa
ja ainahan harrastuksiin rahaa menee
Hyvä pointti. Minusta kalastus on yllättävän halpa harrastus, kunhan ei lasketa vetouistelua mukaan.
Katsokaas, kun niitä uistimia ei tarvitse olla monta. Pari hyvää ja saalis on varma.

Sir.Milo

Mielestäni ovat liian kalliita. Ja ainahan niitä uutuuksiakin pitää ostaa, joten rahaa kuluu

kullervo kankinen

no kalliita ovat kun on kuitenkin kulutus tavaraa ja suht halpoja valmistaa..
Shimano sen olla pitää!!

Pii100

Quote from: Haspeli on June 06, 2006, 02:04:49
Quote from: rollo on June 05, 2006, 16:31:57
toisille 5-10 euroa on kallis toisille halpa
ja ainahan harrastuksiin rahaa menee
Hyvä pointti. Minusta kalastus on yllättävän halpa harrastus, kunhan ei lasketa vetouistelua mukaan.
Katsokaas, kun niitä uistimia ei tarvitse olla monta. Pari hyvää ja saalis on varma.

Jep, kannattaa tähdätä 1-2 syöttiin, eri tyyleissä, esim pari lusikkaa, vaappua, perhoa tai lippaa. Niistä kannattaa funtsia jokaiseen parhaat.

Ja täytyy muistaa myös eri koot, jos vaikka otta 2 uistinta per malli, niin 1 iso 1 pieni. (sekä kirkkaus myös)

Loppujen lopuksi tulee toimeen vaikka vain 6 uistimella.
|___JEES___| <-- JEES-In-The-Box

Rapalapa

#28
Kyllähän se vähän saattaa tuntua kalliilta ainakin nuo rapalat...ku jotkut jotka eivät kalasta kysyy mitä järkeä on maksaa 10€ jostain kalan-näköisestä muovilelusta ku niitä saa melkein samanlaisia 2€ jostain alennuskoreista

Haspeli

Quote from: Kala_koira on June 06, 2006, 16:18:53 ku jotkut jotka eivät kalasta mitä järkeä on maksaa 10€ jostain kalan-näköisestä muovilelusta ku niitä saa melkein samanlaisia 2€ jostain alennuskoreista
No jos ei kalasta, niin tuskin niitä uistimiakaan tarvitsee. Itse en ole ainakaan saanut mitään nuilla 2 euron halppiksilla.