Bete Lotto

Started by welho, May 18, 2006, 17:00:41

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tiitus123

#240
minä olen saanut lotolla 2kpl 500g haukea.

madtrue

Nää on kyl niin legendoja että toista saa etsiä. Onko muut koskaan "modifoikunut" omia? Ite olen kokeillut raaputellut valkeaksi ja maalaillut mielen mukaan. Samat tullu aina lipalle tehtyä siinä sivussa. 2 lottoo oon modannut tai miten sen nyt sanois :). Ihan hyvää jälkeä tullut ja maalit pysyneet... Oon aina pohjamaalin lyönyt että tarttuu kunnon maali paremmin.
"rocky has left the building"

Pullalohi

minkä väristä suosittelisitte pielisjoelle jossa on melko tumma vesi?
www.facebook.com
www.kalassa.net
www.kalasaalis.com

KÖSTER

Punainen mustilla pilkuilla  ja oranssi mustilla pilkuilla, toiminut humusvesissä minulla.

Eihän sitä yhtä oikeaa  väriä olekaan , mutta noillakin voi onnistua jos kalastaa sieltä missä kaloja on.

MrJooa

Parhaita uistimia mitä mulla on! Oon saanut sillä 3,7kg hauen ja 3,5kg hauen. Kirjolohia ja taimeniaki tulee hyvin. Ite oon käyttäny ruskeita, punasia ja sinisiä lottoja ne on ainaki kyrönjoessa toiminu.

Qkkeli

Jos vain yksi lotto pitäisi valita, millä pärjätä mahdollisimman useassa tilanteessa, niin silloin allekirjoittanut kallistuisi hyvin vahvasti 9g versioon, värityksellä oranssi mustilla pisteillä. Erinomainen yleisviehe; lentää tarpeeksi, käy syvään ja matalaan, sekä kelpaa aika monelle kalalajille.

Tapza

Kyllä Lotot ovat pelittäneet. Omasta pakista löytyy nyttemmin useita värejä, mutta viime kesänä oli käytössä vielä vain punainen mustilla pisteillä, ahven väritys ja musta ruskea. Toi viimoinen on antanut suomessa asuessani ainoastaan yhden pienen affenen. Täällä saksassa ei ole ollut järin haluttu purulelu kaloille. Noi 2 ekaa tosin toivat sitten kiitettävästi ahvenia ja muutaman hauenkin sain napattua. Haukienkka meni myös lotolla rikki. Painoa oli reipas 6kg. Jenkeissä viime kesänä lomaillessani tarrasi myös taimen hanakasti lottoon ja samoin teki sikäläiset keltaset ja sinertävät ahvenen sukulaiset.

KÖSTER

Keskikokoisia lottoja muutamia koskilla mukana liivin taskussa, niin eipä siihen enää kaipaa kuin parit meppsin kakkoset jos lipoilla kalastaa. Molemmat oivia käsialavieheitä ja lotto lienee pitkäheittosin lippa tällä hetkellä mitä hyllystä löytyy? Taimen,kirjolohi,ahven,hauki,toutain,harjus,säyne ainakin tykkää lotosta näköjään, vaikka tehokkaampiakin pyytöjä on olemassa.

Vaikkapa elävä täky lyönee laudalta useammat sarjavalmisteiset vieheet sinänsä, oikean tyyppisestä perhosta oikeassa paikassa puhumattakaan. Syvään sukeltava vaappukin kovemmassa virrassa parempi silloin jos kalat syö pohjalla olevaa kalaravintoa eivätkä kiinnostu pintaravinnosta ollenkaan,koska lotolla ei tuonne voimakkaan pintavirtauksen alle tahdo päästä millään vaikka ylävirran puolelta upottelis ja vajottelis.
Laitappa shad Rap 5cm nii johan alkaa kalaa nousemaan jne.

Siis jos lotolla ei onnistu taitaa vika kuitenkin olla siiman toisessa päässä tai sitten ei :-P??