Chat

Author Topic: Paras kalastus-sää?  (Read 52366 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

madtrue

  • Nyrkinheiluttaja ruispellossa
  • Posts: 450
  • "hullujen kuningas"
    • View Profile
    • Email
Vs: Paras kalastus-sää?
« Reply #60 on: June 02, 2012, 15:33:09 »
Parasta en osaa sanoa mutta nyt on viikonajan ollut sellaista +8 - +12 päivällä (tuulta/ja sateita) niin ei ainakaan lähi järven hauet ole olleet niin hirveän aktiivisia.
"rocky has left the building"

tumppi98

  • Posts: 321
  • Vammalan urheilukalastajat
    • View Profile
    • Email
Vs: Paras kalastus-sää?
« Reply #61 on: June 03, 2012, 07:58:06 »
Se vähä riippuu siitä että mikä vuodenaika on keväällä kohtuu lämmin ja auringonpaiste on usein hyvä mutta taas kesällä kuuma keli vie kalat pohjaan kesällä pilvinen keli on ollut kohtuullinen ja kuumina päivinä illalla on syönyt hyvin.
Mennöön eikä meinata!

Hurttarautu

  • Justeeriopiston rehtori
  • Posts: 283
    • View Profile
Vs: Paras kalastus-sää?
« Reply #62 on: June 03, 2012, 10:11:33 »
Nyt kun tarkemmin muistelee, parhaat saaliit ovat tulleet pilvisellä/puolipilvisellä säällä ja heikossa tuulenvireessä. Kerran kun olin ongella, juuri ennen sadekuuroa oli melkoinen syönti, joka jatkui myös hetken aikaa kuuron alettua. Muutenkin hetkellisten sadekuurojen tietämillä hauet ovat napsahdelleet uistimiin. Myös kova tuuli ja auringonpaiste yhdessä ovat tuottaneet tulosta. Helteellä en ole koskaan saanut merkittäviä saaliita. Myöhään illalla kuuman päivän jälkeen on kala myös otillaan.
Mutta ahven taitaa purra säällä kuin säällä. Itse en ole koskaan huomannut mitään merkittäviä eroja eri säätilojen välillä ahventen ottihalukkuudessa.
Kalastus jäissä jäiden puutteen vuoksi.

madtrue

  • Nyrkinheiluttaja ruispellossa
  • Posts: 450
  • "hullujen kuningas"
    • View Profile
    • Email
Vs: Paras kalastus-sää?
« Reply #63 on: June 03, 2012, 14:14:14 »
Tässävälin itse tehnyt havaintoja käydessäni lähijärvellä heittelemässä 1.5 - 2.6 välisenä aikana. (n 18 reissua) 2-6 tunnin sessioita.
Elikkäs en ole huomannut mitään niin sanottua "kultaista keskitietä" tuon sään puolesta / kellonajoistakaan. Mutta samaan kohtaa useana päivänä meneminen ei ole kannattanut. Ja voisin olla aika varma että mitään hirveetä nyrkkisääntöä tuohon sää/kellonaika ei ole olemassakaan järvellä, on vain niin sanotusti "yleisiä aikoja/kelejä milloin on saanut/ja ollut saamatta. Perusteluna tähän sanoisin että moni on saanut P***A kelilläkin mm haukea/kuhaa. Ja moni taas aurinkoisella/kuumalla säällä. Tämä oli vain oma tulkintani SÄÄN vaikutuksesta/kellonajoista kalansaantiin.
"rocky has left the building"

 



center>