Katsele kaloja livekameralla !

Started by Pete, August 25, 2006, 13:37:58

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

UppoPerho

Juu. Heti kun aukaisee sen livekameran niin näkyy Lohia ja Taimenia. Ja siinä pyörii kokoajan niitä jötiköitä.
Moon Pohjanmaalta, PERKELE!

HuntaKilla



Tommonen pyrähti pariksi sekunniksi. Paljon on nyt lohia ja taimenia näköjään liikkeellä.
www.NOAA.gov <-- National Oceanic and Atmospheric Administration
www.team17.com <-- Team 17

Kokkokokoaisitkokokonkokokokonkokokokokon.

Murmeli



Ensimmäisen kerran näin lohikalan tuosta kamerasta.

Fiskare


Juseli



Ekakertaa näin lohikalan tuosta kamerasta. Nyt niitä pyörii siinä.

kalastaja22




Tuossa on sama koukkuselkä kun Fiskare:lla :D

HuntaKilla

#186


Lahnojaki meni tuossa aika mukavasti välillä ja sama kurttuselkälohi meni ohitse, joka oli Fiskare:n ja Kalastaja22:en kuvissa. :-D Kuvaa en vaan saanut otettua. :|
www.NOAA.gov <-- National Oceanic and Atmospheric Administration
www.team17.com <-- Team 17

Kokkokokoaisitkokokonkokokokonkokokokokon.

Kaivo

#187
Kaloja pääsee tänään katselemaan myös paikan päällä, katseluhuone on avoinna yleisölle klo 12 – 17. Keskiviikkonakin on vielä mahdollisuus... http://www.oulunenergia.fi/index.php?356.

Pitäneeköhän käydä tänään paikalla töllistelemässä? Nyt aamupäivällä kameralle poseerasi edelleen sama "runkovikainen" lohi... Eipä näytä tuo köyryselkäisyys kalaa kuitenkaan isosti haitanneen, kun on noinkin isoksi ja tukevaksi jo ehtinyt.



-- Kaivo

UppoPerho






Tollaasia Fisuja uiskenteli aamupäivästä. :wink:
Moon Pohjanmaalta, PERKELE!

Kaivo

#189
No, tuli käytyä paikanpäällä. Klo 14.30 paikkeilla näkyi seipi ja muutama pikkulohi. Paikalla ollut opas kertoi, että se "kyttyrälohi" oli häipynyt hieman aiemmin... Oli kuulema 90 cm pitkä.

Joku ehkä 10-vuotias poika ilmestyi kalaportaalle virvelin kanssa, uitti lippaa... Sanoin hänelle kohteliaasti, että kalastus on kiellettyä. Opas tuli sitten sanomaan siitä pojalle, joka ilmeisesti kuitenkin tiesi olevansa luvattomissa puuhissa... Yritti piiloutua pusikkoon :) Salakalastajia ei oppaan mukaan kuitenkaan ole juuri ollut, mitä nyt noita pikkupoikia silloin tällöin. Sen verran julkisella paikalla kuitenkin ollaan, että kalat saavat nousta rauhassa.

Viitisen vuotta sitten kun kalatie valmistui, mietittiin pitäisikö esim. perhokalastus sallia kalatien keskimmäisellä osalla, patosillan alapuolella. Onneksi se älyttiin jättää toteuttamatta... Nythän kalastus on sallittua vasta 500 m kalatien yläpuolella.

-- Kaivo

Morripoika

Tuo "kyttyrälohi" tieten jäänyt joskus verkkoon kiinni tuosta mahan kohdalta ja päässyt kuitenkin jotenkin jatkamaan matkaansa, vai miten muuten tuo olisi mahdollista?
Kalastusta, metsästystä ja urheilua.

Daiwa

Vilkasin äkkiä tuota ja tällaista siellä näky.
- Milloin kala kasvaa nopeimmin?
- Kun kalastaja kertoo saaliistaan.

kirjolohikäärme

"Perhokalastus on ylivoimaisesti hauskin tapa olla saamatta kalaa."

Shark

#193
http://www.fishtankwebcam.com/ (toimii IE:llä)

Vähän erilainen kamera ameriikan maalta. Kaverilla on 9600 litran "akvaario" kotonaan, ja saanut kyllä hyvin täytettyä koko vesitilan kaloilla...  :| Suurimpana arapaima. Arapaima gigas, joka voi kasvaa vaatimattomasti kolmimetriseksi ja 200 kiloa painavaksi. Wikipedian mukaan maailman suurin makeassa vedessä elävä suomullinen kala.
En kyllä itselleni vastaavaa laitosta rakentaisi...  :roll: Ainakaan tuolla kalamäärällä.
Jovain.

Shark

Quote from: salmon6 on January 09, 2009, 22:55:48
Quote from: Shark on January 09, 2009, 22:40:59
http://www.fishtankwebcam.com/ (toimii IE:llä)

Vähän erilainen kamera ameriikan maalta. Kaverilla on 9600 litran "akvaario" kotonaan, ja saanut kyllä hyvin täytettyä koko vesitilan kaloilla...  :| Suurimpana arapaima. Arapaima gigas, joka voi kasvaa vaatimattomasti kolmimetriseksi ja 200 kiloa painavaksi. Wikipedian mukaan maailman suurin makeassa vedessä elävä suomullinen kala.
En kyllä itselleni vastaavaa laitosta rakentaisi...  :roll: Ainakaan tuolla kalamäärällä.

En löyä webbiä.

Jos selaimesi on internet explorer, paina punaisessa linkissä lukevaa click here for real time tank cam. Jos activeäxät on kunnossa, kysyy käyttäjätunnusta ja salasanaa, jotka ovat ilovefish ja ptcptc

E: en pääse nyt itsekkään, vaikka juuri minuutti pari sitten pääsin...
Jovain.

Munkki Skunkki

Wikipediassa tämmöstä tietoa Se voi kasvaa kolme metriä pitkäksi ja painaa jopa 200 kiloa.Ja tässä vielä linkki kuvaan jossa on kans iso arapaima http://www.petfishtalk.com/rss_feeds/images/080326_arapaima_1.jpg

kirjolohikäärme

Jep päällähän se on. Siellä ei vissiin vaan oo lamput päällä, kun on niin pimeä. Tuossa on osoite kameraan:

http://www.oulunenergia.fi/index.php?356
"Perhokalastus on ylivoimaisesti hauskin tapa olla saamatta kalaa."

[MPPK]Antonio(Fin)

Miksi nuo pitää pimeänä tuota, jos kerran se on jo avattu?
"Enemmän osaamista, Enemmän saalista"

D-Vitamiini

Se mikä ei tapa, vahvistaa, mutta sattuu aivan helevetisti.

D-Vitamiini

http://img188.imageshack.us/img188/6739/imagee.jpg//

Kalatkaan ei aina jaksa uida, siispä pitäähän niillekin olla tuolit  :-D
Se mikä ei tapa, vahvistaa, mutta sattuu aivan helevetisti.

Mikkoporo

tässä vähän osviittaa...

http://s624.photobucket.com/albums/tt329/Mikkopa/?action=view&current=porras005.flv




täytyy laittaa videopätkää tuosta ikkunan takaa kun tulee sopivampi keli, nyt heijasti liikaa...

Mikkoporo

tuossa vähän kuvaa ,tuolla takana köllötteli semmoinen 2-3 kg täpläkylki mutta ei tullut millään kuvattavaks...

http://s624.photobucket.com/albums/tt329/Mikkopa/?action=view&current=SDC11678.flv

Samppa919

Kyllä siinä passaa lueskella  :-D

Hyvää jatkoa, jos oma ei riitä.


jompsu

tä...?

Timpe

Näköjään tuo kameran kuva ei ole tänään päivittynyt sitten aamun klo 08.38, eli ei mikään ihme jos se ei nyt toimi.
Silloin kun se toimii, niin ei siitä mitään tarvitse klikkailla, se päivittyy automaattisesti tuo kuva, sekunnin tai parin välein.

Jjj


jompsu

#207
nyt tuolla ui jonkulainen jöllikkä :-)



tä...?

Sebastian

kävin katteleen kanssa.. kerkisin varmaan puoli minuttia katsoon ja heti tuli kameraan.. ja jäi vielä toviks siihen kohdillle..
Uudesti syttynyt

Zintti

Just nytkin näky se lohi siinä. Aika jöllikkä on. :-)