Kaikkea kalastuksesta! Perustettu 1999

Roskakalaa pilkillä.

Started by PenZa, March 22, 2009, 20:46:24

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

PenZa

Kevät tekee tuloaan, ja kala aktivoituu. Tavanomaisten ahvenkisojen lisäksi järjestetään kaikenkalan kisoja, jotka voitetaan usein särjillä, mutta joskus myös lahnoilla/pasureilla.
Pasureita en ole oikeastaan koskaan pilkkinyt, mitä nyt aina välillä on muutamia kappaleita tullut ahventen ja särkien sekaan. Viikon päästä olisi tarkoitus mennä kisaan, joka kuulemma voitetaan usein pasuri/lahna säkillä.Joukossa on myös bonuksina isompia lahnoja ja säyneitä, esim. viimevuonna tuttu oli saanut 1.9kg lahnan ja 1.5kg säyneen samassa kisassa. Elikkä siis millaisilla välineillä olette noita lättänöitä pilkkineet? Veikkaisin että samantapaiset välineet toimii kuin särjelle, mutta hiukan isompina?

Ruutti

Pientä morria tulee käytettyä noissa kaiken kalan kisoissa. Lahna imaisee suuhunsa morrin joten sen on syytä olla pieni ettei kala sylkäise sitä pois. Värinä ainakin nikkeli toimii hyvin. Kyllä sitä morrilla isompaakin kalaa saa ;)

JuP3

Reilusti kalastusta, jo vuodesta 1927. P-KUK

Torro

Kaislikkolahden edustalta tulee erinäistä särkikalaa morrilla ympäri vuoden. Ite olen käyttänyt oranssia volframi morria, mutta pienempi sopisi varmasti paremmin.
Pasuria tuli hyvin myös seuraavalla taktiikalla:
Annetaan morrin maata pohjassa, vavankärki lähellä avantoa. Kun morri on pohjassa, siima löystyy ja kun lahna/pasuri nappaa toukat pohjasta näkyy tärppi siiman värähdyksenä/ kiristymisenä.


perhokalastus on parasta mitä mies voi tehdä housut jalassa

HP

kyllähän tuossa aika nätti pino nuita kaloja on  :wink:
Kultanen Räsänen !