Suurin kala minkä olet saanut perholla

Started by Fisustaja 003, July 28, 2004, 11:53:04

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Fisustaja 003

MIkä on suurin kala minkä olet saanut perholla?Ja millä perholla?
NO ite en oo saanu kovin suurta taimenta.Se taimen oli n:37cm nalle puhilla saatu.

kala90

kukaan ei ole täydellinen minä olen täydellinen esimerkki siitä

Hrulez

6 kg merilohi tenolta omatekoisella sidoksella

Perhoblädi


VK.

*Hohhoijaa*, 3,06 kilonen kirre, mutta isompaa kaivataan. Ja keltasella liitsillä tuli...

jami

3,45 Nousutaimen Nautelasta keväällä,valkoinen kuulapää liitsi  8)

no okei,olen saanu kans 3,7 Hauen perholla (hävettää) :cry:
Jatketaan....

marabou

Ei oo isoja noussut, isoin on toi parin kilon kirre jollain maraboy hörhelöllä.

Erho

Suurin kala perholla toistaiseksi 2,8 kg hauki, tane n. 1,6kg.
Miks aina tulee pelkkiä taimenia, ei koskaan mitään muuta.

shimanomies

hauki 9,8kg! marabou deceiverillä. kuutosen vehkeillä.
Parempi siemen syöksyssä kuin kymmenen pussissa.

-eräjorma-

2.5 kilon kirre punapää liitsillä.

jamo

vissiin joku 25cm harjus. mut en oo oikein käyny heittämässä perhoo paljoo...:)

matiaz

Isoin kala 2,8 taimen... Sitte tuli n. viikko sitte Riekonkoskesta Zonkerilla 4,25kg LimaTuubi!!! Vapa oli #4 ja peruke 0.16 mono... :wink: Arvatkaa pelottiko ku se juro n.15 min nii, ettei sitä näkyny! Luulin et nyt on (tod.)iso taimen kiinni, mut sitte kun näin kalan, nii meinas vapa lentää koskee! V***tti!  :twisted:
"Jos syö haukee ei millään laukee, jos syö lohta tulee kohta, jos syö siikaa lentää liikaa, jos syö lahnaa lentää pelkkää mätitahnaa."

www.perhokalastus.info

KalaKaapo

1,25 kg taimen Nautelalta omalla sidoksella.
Voi nääs nääs nääs.. duupiduu nääs nääs.. däkädäkä duupiduu nääs...

määä

Toistaseks isoin on 2.5 kilone kirjo, mutta suurempia odotellaan  :lol:

Dogi89

Jotain särkiä mökiltä vielä toistaseks... oli tossa vähän aikaa sitten merikarvialla kirre kiinni mut ei tullu ylös. Aattelin kuitenkin vielä parantaa noista särjistä. Vasta se on kunnon kalastajan touhu alkamassa kun jääkiekko alkaa jäädä taka-alalle  :D
UL-kalastus on maailman toiseksi paras kalastuslaji perhokalastuksen jälkeen!!!

Mie1


Perhopoika

750g harjus cdc-sedgellä, nalle puhilla, the humpylla ja kelta-mustapupalla... (olen saanut niitä monia..) Ja 600g purotaimen jollain noista (tullut pari) Ja kilonen purotaimen pääsi karkuun kompuroidessa, kun yritin haavia sen... :evil:  :oops:  :(
Hölömö.

Ebi

Kiitos topikista! 8)

14.8kg lohi tenolta
ei sen väliä saanko tai olen saamatta...  MITÄH!

ais

48cm harri lapista klinkhåmer:lla. harrin pituus-paino suhde taulukko meinas että 48cm=naaras n.1000g ja koiras n.900g. oliko toi nyt pohjolan perhokalastaja lehestä. mitä muuten ootte mieltä noista taulukoista?

Lärvi

1.5kg taimen nautelasta ite sidotulla tinselillä.

Javalt

Metrinen hauki. Elävällä, pieneen adamsiin ottaneella taimenenpoikasella! :lol: pistäkää paremmaksi..

Anonymous

8Kg lohi tenolta Pieni musta perho...

osku_84

53cm 2.2 kg taimen virtain kituskoskelta tinseli yhdellä haulilla painotettuna...samalla reissulla tuli 9 mittataimenta

KalaKaapo

Päivitys: Nykyinen ennätys on 2kg merilohi vierulta, punaisella liitsillä.
Voi nääs nääs nääs.. duupiduu nääs nääs.. däkädäkä duupiduu nääs...

jami

kalakaapo:mist kohtaa koskea tuli moinen kala???padon alta??
Jatketaan....

kalamies eemeli

n.1,5kg kirjo tammerkoskesta

Sp

4,5 kilonen ja 71cm meritaimen kullanvärisellä tinselillä toutainta yrittäessä. taistelu ei nyt mikään julmettu ollu aika äkkiä väsy 6/7 vehkeillä ja 0,20 perukkeella. oli muuten mun eka meritaimen. nyt on yritetty vispata taimenta siitä rannasta ku hullu ei vaan nappaa mihinkään...

JD87

7kg lohi 6# vehkeillä, killen kalastuksen yhteydessä ns. vahinkokalana :lol: .

ais

päivitystä. 45 cm taimen pohjois-ruotsista nro 6 jäniksen korvakarvanymfillä. täysin seisovasta suvannosta pinnan lähellä viistättämällä.

Jorppa

1.2 kilonen kirre viime sunnuntaina oli ensimmäinen jalompi kala jos ahvenia ei lasketa. Perho oli joku jonka oon saanu jostakin.