Menu

Show posts

This section allows you to view all posts made by this member. Note that you can only see posts made in areas you currently have access to.

Show posts Menu

Messages - Runtu

#1
No jos välineiden määrä vaikuttaisi kalantuloon, niin torilla joutuisin juoksemaan rattaiden kans...

Äkkiseltään väittäisin, että 10 eriväristä uistinta, vapa ja kela piisaa.

Välineiden taso varmasti vaikuttaa kalastusmukavuuteen, jopa turvallisuuteen (okuman brahma yrittänyt saalistaa kalastajia, lienikö maanantaikappale?), mutta kalat eivät vapaa ja kelaa näe.

Uistimia on pari pakillista, tosin 20 uistinta antaa n.90% kaloista.
Joskin ottiuistimet paria "varmaa" lukuunottamatta vaihtelevat.
#2
1. heitto
2. uistelu
3. pilkki
4. verkko
5. katiska
6. onki

Ja päälle nämä kertakokeilut kuten rysä, tuulastus yms.
#3
Etelä-Suomi / Alamittaista kuhaa.....
August 10, 2004, 08:32:00
Jos vaikka uistimen kokoa kasvattais?
Itellä toiminu vaaput aina 18 senttiin asti kuhalle, yleensä 12-15 senttisiä
tulee käytettyä.

kuhien keskipaino pyöriny siinä kilon paikkeilla, verrokkina käytin alta 10 sentin vaappuja, niillä keskipaino jäi alle puolen kilon ja suurin reilu kilo. isoilla vaapuilla suurin 4,6kg.

Ja koetappa lusikkaa, jostain syystä Räsäseen (7/20g, helmi) iskeneillä on ollu keskipaino päälle puolen kilon, eikä kalojen lukumäärä vaapuille kalpene.
vetovauhti vaan on hitaampi kuin vaapulla, ettei siimat kierry.

Alta kiloisia ei tule otettua, että isoja tulis myöhemminkin.
#4
Kaikkea kalastuksesta / Re:mikä isoin kuha?
May 23, 2004, 08:14:37
heittämällä lemin kivijärvestä 2.2kg, oli eka heitto sinä vuonna siihen järveen. uistin  oli bete lotto. uistellen 4,6kg...
#5
Heittokalastus / Re:Kokemuksia Zaltista?
April 26, 2004, 11:56:31
Kylmän veden aikaan hyvä kuva, joskin itsellä vain yksi kpl uppoavia käytössä (väri vihreä-puna-kelta). Kesällä en ole paljon uitellut.

Uittotekniikasta toiminu vetely eli vavalla rauhallinen veto, ja vapaa takaisin kääntäessä pitää kelaten siiman "tuntumalla", uistin siis lähes pysähdyksissä. taas rauhallinen veto jne... pysäytyksen pituus veden syvyyden mukaan.

Tekniikka toimii tietenkin muillakin kuin zaltilla. Liikkeen rauhallisuus on pääasia, ja pysäytykset mahd.pitkiä. onpahan tosin horjahtamisen takia hauki iskenyt, kun tuli nopea, poikkeava liike uittoon.

Uittotekniikoita on yhtä monta kuin kalastajia, jokaisella omansa. Parhaiten olen kuitenkin tuollaisella saanut kylmän veden aikaan.
#6
Kuukausi taaksepäin tuli eka taimen ja pari viikkoa sitten 1,5kg hauki samasta koskesta. Harvoinpa näin aikasin oikein tosissaan kalaa tulee, mutta aina kannattaa koettaa... Ja Taimenta on tullut parhaiten nimenomaan keväällä, kesällä jostain syystä harvinaisen vähän. Kyseessä lappakoski kuusankosken kaupungin vieressä.
#7
Kalastuksenhoitomaksu ja läänilupa tulee hankittua, samoin niiden harvojen korttikoskien luvat.

Jalokalaa tulee harvemmin kalastettua muualta kuin ym. koskilta.

Jos kyseessä on joku nimetön pikkulampi vieraassa läänissä, niin ei tule lupia ostettua. Eipä niillä kyllä ole sitten kalastuksenvalvojiakaan. Tai jos on, niin kyllä saa ostaa sakkorahoilla elämän!

Lääniluvasta: Laillisesti sillä saa kyllä kalastaa monessa paikassa, mutta tuntuu olevan sen verran kateellisia ranta-asukkaita, ettei sillä saa kalastaa missään.
Muutaman kerran mennyt kalareissu pilalle paikallisen saavuttua paikalle kyselemään lupia, ilman kalastuksenvalvojan korttia, ja julistanut alueen olevan erityislupa-alue, 10e kiitos... Eipä ole tullut maksettua, mutta käytännössä reissu loppuu yleensä siihen, kun hommasta menee maku.

Kyse on sisävesistä, suhteellisen syrjäisitä järvistä tai järvien osista, joissa ei ole jalokalaan mahdollisuutta. Minkähänlainen
mahtaa olla tilanne saimaalla tahi vastaavilla isoilla järvillä, Sheriffejähän löytyy joka paikasta?
#8
Pilkintä / Re:Nollareissujen määrä?
March 26, 2004, 09:35:25
Huonoin reissu tänä vuonna 14ahventa/tuntia. lunta tuli vaakatasossa, paikkana haukijärvi kouvolan ja mikkelin välis.
#9
Heittokalastus / Re:Paras yleislippa/uistin
March 26, 2004, 09:23:46
Meppsin kumikala (harmaa parempi päivällä, punainen illalla/sateella) kakkoskoossa kuparilipalla. ei toimi kirkkaassa vedessä yhtä hyvin kuin sameassa, mutta munat ei jää helposti pataan. toiminu lähestulkoon kaikilla kalalajeilla. (lahnaa, pasuria ja ruutanaa en ole saanut...vielä.
#10
Koetin tuota ongenkoukkuun (lattapäiseen) laitettavaa solmua, ja silmukkasolmuilla lenkilliset. kiitos neuvoista.
#11
Kaikkea kalastuksesta / Re:Mikä puukko?
January 01, 2004, 08:31:06
Marttiinin ilves toiminut hyvin, aiemmin käytössä oli myös jotain puukahvaisia moria, joissa ei ollut sormisuojaa. Jospa asian vierestä tähdennettäisiin että jos puukko välttämättä täytyy johokin pystyyn lyödä niin peukalo kahvan päässä toimii paremmin kuin puinen pykälä kahvassa. Kyllä on omatkin näpit jokusen kerran terästä saanut, mutta ei kertaakaan (vielä) lyömällä ole ote livennyt.
#12
Pilkit & Pilkkivavat & Pilkkisiimat / Morrisolmu???
December 21, 2003, 23:28:19
Tarttis saada jostain kuvallinen ohje morrisolmusta. Luulis sellasen jossain päin nettiä olevan, vaan ei löydy. Tietoa kenelläkään?
#13
Pilkintä / Re:Pilkkien kiillotus
December 18, 2003, 16:22:58
Wenol on ollut paras tahna.
#14
Ikä: 22
Kalastuksen aloitin: 3 tai 4-vuotiaana
Missäpäin: entisen kymen läänin alueella
kalastuspäiviä: 50-100/vuosi
kalastustavat: Heitto- ja vetouistelu, pilkki, onkiminen,verkot, tuulastus, tarkoitus aloittaa harppuunakalastus.
Kohdelajit: kunhan evät on... Kuha on ykkönen.
parasta kalastuksessa: uuden kokeilu, vanhan kertaus.
Muut harrastukset: Metsästys, sulkapallo, uinti.  
#15
Haulikko sorsajahdin yhteydes on antanu muutamia haukia ja lahnan. eipä viiti pieniä ampua kun tuppaa kastumaan äijäkin aika tarkkaan. ja kohti ei kannata ampua, ei pal jää kalast syötävää.
#16
Pilkintä / Re:Käytätkö tärpinilmaisijaa?
November 30, 2003, 19:23:20
Tuleehan noita joskus pienillä ilkeillä tai morreilla käytettyä. isommilla pilkeillä en käytä, joskin olen virtellyt vapojen kärkiä. jäykkä lasikuitukärkikin toimii, silloin katson syönnin siimasta tai tuntumalta.
#17
No joo... isot kalat tuurilla muut taidolla. Kyllähän täs alkaa jo suunnilleen tutuilta vesiltä paikat ja temput tietämään (kun tietäiskin, yleensä jotain uutta tulee kokeiltua.), että edes jotain saa. mutta huonolla tuurilla ei tule sitten mitään. eli 80% taitoa ja loput tuuria.
#18
Pilkintä / Re:Liikkumaväline pilkillä?
November 25, 2003, 10:41:23
Jos on lumeton jää niin luistimilla, pulkkaa vetäen. muuten kävellen. Luistellessa saa muuten varoa railoja, ne kun aiheuttaa melkoisia kaksoislutz+ kuoleva joutsen- koreografioita. ja ohuille jäille ei o niillä asiaa.
#19
Pilkintä / Re:oletko tippunut jäihin?
November 25, 2003, 10:37:48
Pilkkimies joka ei o tippunu jäihin... mistäs sellasen löytää? jos ei o tippunu ni ei voi pilkkijäksi itteään sanoa ;) On tullu jokunen kerta kevätjäillä tiputtua, ja toistaiseksi ylös aina päässy. Mutta kyllä joka vuosi liian moni sinne avantoon jää joten varovaisuutta! (eikä se kyllä muutenkaan kivaa ole...)
#20
sori vaan kun kestää tämä vastaaminen... Kartta tuli metsästysseuralta. taitaa olla uudehkosta peruskartasta ote. kaipa sellaisia karttakeskuksesta tai vastaavasta saa, hinnasta ei osaa arvata. vekaranjärvellä oli harjoituskartoissa myös syvyyskäyrät, eli jos tuttuja on töissä ni kyseleppä heiltä...
#21
Kyl tän kuun alus kukasrannan ympäristöstä haukia tuli. ottikuvina kunnostautuivat punasävyiset vaaput, lähinnä nils masterin spear ja rapalan countti (7cm).
Kaloja tuli harvakseltaan kaislikon reunoista ja kivikoista, mikään kohta ei oikein erottunut edukseen. Unohdin syvyyskartankin matkasta, joten haravoin paikkoja summamutikassa.

Kyllähän se kala tiukassa oli, mutta tulipa kuitenkin. Kyl on haasteellinen paikka, varsinkin jos harrastusta vasta aloittelee, mutta täytyy testata uudestaan ens kesänä jos paikat vaik löytyis.
#22
Kävin lemin puolella kokeilemassa, tuli parikymmentä ahventa ja kymmenkunta haukea. siis sameal puolel kala syö, mutta isompaa ei löydy... tais vajaa kolmekiloinen karata. aina ne isoimmat... sielläkin toimi parhaiten (ainoastaan!) kakkoskoon hopeaflekto mepps long. muilla tais tulla yks tai kaks kalaa, yhteensä.
#23
Kaikkea kalastuksesta / Re:Kalojen syöminen
September 12, 2003, 00:37:36
Kaikki syötävänkokoiset syödään, jos kohtuullinen määrä tulee. Joko itse tai annetaan varmaan käyttöön. Niitä kaloja pikemminkin kysellään, kunhan ne laittaa annettavaan kuntoon.
#24
Kaipa se joku 15 -20 on, ei tule enää jauhettua tarkoituksella pikkuhaukia, paitsi kauden ekoja pyytäessä. ja kun sisävesillä kalastan niin pieni on alle kiloinen.
#25
kaks kertaa 4 haukea/4 heittoa, kolme tai neljä kertaa 3 haukea/ 3 heittoa, lusikoilla.
#26
Heittokalastus / Re:Vapanne Ja Kelanne?
September 12, 2003, 00:02:35
shakespearin hornet ace ja abu suverän 4000
#27
Limatorpeedo, joskus kuullut myös sanottavan v***usaat**aksi uistinta irroitettaessa :)
#28
Heittokalastus / Re:Uistinmenetykset kuriin?
September 09, 2003, 18:27:34
Leikarit kyllä ovat kestäneet, vaan ei solmut. käyttänyt yleensä tavallista viehesolmua eli abu-solmua. tai miksi kukakin sitä nimittää.
#29
Heittokalastus / Re:Uistinmenetykset kuriin?
September 09, 2003, 16:07:35
Kaikkea pitää kokeilla. oli muuten nokkukin mukana, toisen uistimen kohdalla jäi sekin kivenkoloon. alko naurattaa, kun v#¤%%i niin mahtavasti...
#30
Heittokalastus / Re:Uistinmenetykset kuriin?
September 09, 2003, 13:51:49
p.s. siimaa ei viitsisi enää paksummaksi vaihtaa, nykynen .20 firelinekin alkaa olla jo huonoa heittopituuksien kannalta. parhaat ottipaikat kun ovat jälleen vastarannalla...